کتاب چگونه درست می شود

یک کتاب چگونه درست می‌شود

امروزه بسیاری از کتابها را، حتی اگر جلد آنها کاغذی (مقوای نازک) باشد،، به روش ته دوخت صحافی می‌کنند. یک کتاب متشکل است از چند ورق بزرگ که فرم چاپی نامیده می‌شود. متن کتاب روی این اوراق به گونه‌ای چاپ می‌شود که هشت صفحه بر هر روی این اوراق چاپ می‌شود که هشت صفحه بر هر روی این اوراق چاپ شود. فرم چاپی را از وسط تا می‌کنند (قطع رحلی)، حال دو ورق داریم جمعاً دارای چهار رو است.

ساخت کتاب

با تای بعدی چهار ورق داریم با هشت رو (قطع خشتی). و بالاخره با تای بعدی هشت ورق و شانزده رو ایجاد می‌شود (قطع اکتاو که نزدیک به قطع وزیری است). این فرایند تا کردن فرم چاپی یعنی این که لبه‌های کتاب باید قبل از خواندن کتاب برش بخورند؛ که معمولاً این کار در فرایند تولید کتاب انجام می‌گیرد. کتابی که پس از استفادۀ زیاد لازم است تجدید صحافی شود ممکن است صدماتی به فرمهای چاپی آورده آمده باشد، مثل این که فرمهای چاپی در محل عطف کشیده شده و کج شده باشند. دقت بسیار باید بعمل آید تا فرمهای چاپی در محل عطف به شکل مستقیم قرار گیرند، هرچند که این کار اغلب مشکل است.

امروزه بسیاری کتابها نیز به روش ته چسبصحافی می‌شوند. پس از این که فرمهای چاپی تا خوردند و ترتیب شدند، قسمت عطف کتاب با ماشین برش، بریده می‌شود، بنابراین در این مرحله کتاب شامل شماری برگه‌های آزاد است. عطف کتاب را چسب می‌زنند و با نفوذ چسب به لبۀ هر برگ، برگهای کتاب کنار هم نگذاشته می‌شوند. برای تجدید صحافی کتابی که به روش ته چسب صحافی شده است.

لینک های مرتبط : اخذ مجوز صحافی و چاپ کتاب  چاپ کتاب نفیس

422

ممکن است علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *